Strona główna Miejsca kultu Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka

Góra Grabarka, cerkiew, fot. Jacek Karczmarz (CC BY-SA 3.0)
Góra Grabarka, cerkiew, fot. Jacek Karczmarz (CC BY-SA 3.0)

Święta Góra Grabarka to najważniejszy na ziemiach polskich ośrodek kultu ludności prawosławnej. To słynne sanktuarium oddalone jest od samej wsi o mniej więcej kilometr.

Ciężko dziś podać dokładną datę powstania tu ośrodka kultu i wyjaśnić jego genezę. Już w czasie najazdu miała tu być przechowywana cudowna ikona Spasa Izbawnika, którą wywieziono z Mielnika w połowie XIII wieku. Jest to jednak legenda, która nie ma potwierdzenia w źródłach. Za to inne wydarzenie zostało odnotowane. W 1710 roku, gdy w Siemiatyczach wybuchła zaraza, z życiem uszli tylko ci, którzy schronili się na górze. Warto dodać, że szukający tam schronienia przed morowym powietrzem nieśli ze sobą krzyże, zaś wodę pili z tutejszego źródełka. W ten oto sposób rozpoczyna się udokumentowana historia Grabarki. Liczne uzdrowienia miały tu również w okresie późniejszym.

Znaczenie Grabarki dla prawosławnych żyjących w Polsce jest ogromne. Opiekuje się nim jedyny działający w Polsce żeński klasztor prawosławny. Obecnie stojąca na Grabarce cerkiew pochodzi z 1990 roku. Jej poprzedniczka została – niestety – podpalona, zaś z pożaru udało się ocalić jedynie dwie ikony.

Największą atrakcją Grabarki są z pewnością otaczające cerkiew drewniane krzyże, które przynoszą tu ze sobą pielgrzymi. Jest ich już ponad 7 tysięcy. Na wielu z nich zobaczyć można napisy białoruskie.

Przy cerkwi znajduje się również klasztor, rozbudowany w latach 50-tych XX wieku. Funkcjonuje tu również Dom Pielgrzyma. U podnóża góry bije źródło cudownej wody, z którego do dziś piją pielgrzymi.

Święta Góra Grabarka, fot. Michał Koziczyńki (CC BY-SA 3.0 PL)
Święta Góra Grabarka, fot. Michał Koziczyńki (CC BY-SA 3.0 PL)