Strona główna Miejsca kultu Z wizytą na Jasnej Górze

Z wizytą na Jasnej Górze

Obrona Jasnej Góry 1655, mal. January Suchodolski (1797–1875)
Obrona Jasnej Góry 1655, mal. January Suchodolski (1797–1875)

Częstochowa znana jest przede wszystkim jako najważniejszy na ziemiach polskich ośrodek pielgrzymkowy, a Jasna Góra bez wątpienia jest symbolem miasta. Częstochowa może oczarować swymi zabytkami, a spacer głównymi ulicami miasta jest świetną okazją do zapoznania się z jej architekturą. Już sama wędrówka Alejami NMP pozwala poznać najcenniejsze budowle: ratusz, dawną cerkiew oraz wiele wspaniałych kamienic.

Wycieczki jednak koncentrują swą uwagę na Jasnej Górze, jej zabytkach i wspaniałych skarbach sztuki sakralnej. Sam klasztor, jako obiekt warowny sięgający swą historią XIV wieku, z pewnością zasługuje na uwagę. Wspaniałe bastiony oraz mury otaczające klasztor przypominają do dziś o burzliwych wydarzeniach z XVII wieku i dzielnej obronie twierdzy jasnogórskiej przed Szwedami.

Miejscem wyjątkowym jest tu Bastion Świętego Rocha, który wzniesiony został w latach 1624 – 1639. Zachwyca również jasnogórski skarbiec oraz niezwykła bazylika Krzyża Świętego i Wniebowzięcia NMP. Ta przestronna świątynia kryje w swym wnętrzu najcenniejszy ze wszystkich skarbów Jasnej Góry. To cudowny obraz Czarnej Madonny, ukryty w kaplicy Matki Bożej. To z jego powodu do Częstochowy tak chętnie zaglądają pielgrzymki.

Matka Boska Częstochowska
Matka Boska Częstochowska – kopia obrazu
Jasna Góra - panorama z Bastionu św. Rocha, fot. Jaroslaw Jankowski (CC BY-SA 3.0)
Jasna Góra – panorama z Bastionu św. Rocha, fot. Jaroslaw Jankowski (CC BY-SA 3.0)

Warto też odwiedzić Muzeum 600-lecia, w którym zgromadzono wiele obrazów związanych z życiem Paulinów z Jasnej Góry oraz historią tego klasztoru.

Muzeum Sześćsetlecia Jasnej Góry, fot. Radosław Drożdżewski (CC BY-SA 4.0)
Muzeum Sześćsetlecia Jasnej Góry, fot. Radosław Drożdżewski (CC BY-SA 4.0)

Utrzymujący się od lat ruch pielgrzymkowy oraz rosnące zainteresowanie innymi zabytkami sprawia, że w Częstochowie turystyka ma się bardzo dobrze. Liczne lokale gastronomiczne zapewniają dobre warunki, a noclegi można znaleźć bez żadnych problemów. Ogromny Dom Pielgrzyma ma Jasnej Górze oraz hotele na terenie miasta – oto podstawowa baza, z której można skorzystać w czasie wycieczki do Częstochowy.

1 KOMENTARZ

  1. Uwielbiam wycieczki na Jasną Górę. Chodzi mi o klimat, który tam jest, szczególnie w kaplicy, czuć podniosłość tego miejsca, modlitwy które się tam odbyły, tych wszystkich ludzi tam zgromadzonych. Polecam każdemu kto nie był. Odwiedzałam też inne sanktuaria, ale tego co w Częstochowie nie ma gdzie indziej.

Comments are closed.